Przemysł ciężki w tym górnictwo wymaga ciągłego sprawdzania jakości sprzętu, który pracuje pod ziemią. To bardzo ważne żeby konserwacja jak i badania akredytacja były robione na bieżąco, a nie tylko wtedy, kiedy ma pojawić się kontrola albo dojdzie do jakiegoś wypadku. Wtedy już jest za późno i ktoś będzie musiał za ten stan odpowiedzieć, ale jeśli komuś się coś stanie albo zginie to życia się nie zwróci.

Prowadzenie badań

– badania niszczące – jak sama nazwa wskazuje będą one niszczyły, ale jednocześnie będą pokazywały, jakie są błędy i jak je wyeliminować. Najczęściej tę metodę stosujemy w spoinach, które są spawane. Trzeba dobrze sprawdzić czy spoina została dobrze wykonana. Dlatego stosuje się metody polegające na wyginaniu, łamaniu, zgniataniu. To jedyna metoda, która jest wstanie wskazać czy spaw był dobrze wykonany czy źle.

– badania nieniszczące – są mniej inwazyjne i polegają na różnych metodach, które się stosuje w zależności od potrzeb. Może to być metoda magnetyczna albo elektryczna. Można również prześwietlać promieniami rentgenowskimi albo stosować promieniowanie gamma.

1cc

Każda metoda jest dobra pod warunkiem, że ktoś wie jak ją zastosować w praktyce i jak wykryć to wszystko, czego gołym okiem nie widać. Sprawdzenie pomaga zapobiegać awarią, ale również wypadkom przy pracy. Dobrze, że są firmy, które zajmują się tym bardzo trudnym tematem. Bez nich przemysł ciężki nie byłby wstanie sobie poradzić. Do prowadzenia takie działalności potrzebne są specjalne pozwolenia i certyfikaty.

Categories: inne

10 komentarzy so far.

 1. Łazarz napisał(a):

  W czwartek również o tym słyszałam, to może być interesujące.

 2. Sulirad napisał(a):

  Ale w sumie to dla mnie…

 3. Witalis napisał(a):

  również wpisze zapisek. Fajna stronka. Pozdrawiam

 4. Kleofas napisał(a):

  też napisze komentarz. Fajna stronka. Wszystkich pozdrawiam

 5. Tacjanna napisał(a):

  Bardzo fascynujące.

 6. Dawid napisał(a):

  W sobotę także o tym słyszałam, to może być zajmujące.

 7. Addar napisał(a):

  Fajny art, jednakże odczytywałem bardziej ciekawe.

 8. Prosper napisał(a):

  Raczej się z tym w pełni zgadzam, jednak nie całkiem

 9. Fabia napisał(a):

  Przyciągające, ale ogólnie to znam bardziej interesujące wiadomości.

 10. Ita napisał(a):

  Świetny artykuł, od dawna myślałam, że to prawda

Leave a Reply